W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dzięki dotacji z Biura Programu NIEPODLEGŁA został zrealizowany projekt pt. “Opowieści o legionach, wiarusach, Mazurku Dąbrowskiego i Józefie Piłsudskim…”, w ramach którego 5-krotnie zaprezentowany został spektakl słowno-muzyczny pt. “O Legionach, wiarusach, Piłsudskim i Mazurku Dąbrowskiego”, adresowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych.

Spektakl był swoistą lekcją historii w połączeniu z elementami artystycznymi oraz dużą interakcją z odbiorcami. Scenariusz przeprowadzał uczestników przez dzieje Polski od zarania dziejów, poprzez zabory i powstania, aż po odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Fakty historyczne, w dużej części dostarczane przez samych uczestników, mogących podzielić się z innymi swoją wiedzą na tematy historyczne, przeplatały się z opowieściami i baśniami dotyczącymi znanych postaci i wydarzeń oraz z pieśniami patriotycznymi z różnych okresów. Uczestnicy zostali zaproszeni nie tylko do dyskusji na różne tematy i do dzielenia się swoją wiedzą, ale także do wspólnego śpiewania pieśni wojskowych (do czego nie trzeba było ich nawet zachęcać) oraz do różnego rodzaju interakcji.

Projekt przypadł do gustu zarówno dzieciom, które mogły się w czasie godziny przeznaczonej na spektakl wykazać na różne sposoby, jak również ich opiekunom i nauczycielom, którzy chwalili nowatorskie podejście i wyrażali chęć uczestnictwa w innych projektach tego typu.

Spektakl zaprezentowany został na przestrzeni listopada 2017 w następujących ośrodkach kultury na terenie Warszawy:

• Klub Kultury Gocław;
  • Dom Kultury Zacisze;
  • Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury – Estrady 112;
  • Ośrodek Kultury Arsus.

Realizacja przebiegła bardzo pomyślnie. Projekt został terminowo zamknięty i rozliczony.