W ramach dotacji z Biura Edukacji m. st. Warszawy otrzymanej w 2017 zrealizowany został projekt pt. „Warszawskie podróże z legendą” – interaktywny spektakl o Warszawie dla uczniów szkół podstawowych, w ramach którego został trzykrotnie zaprezentowany spektakl baśniowy pt. „Warszawskie podróże z legendą”, prezentujący uczniom szkół podstawowych różne legendy warszawskie oraz miejsca na mapie Stolicy z nimi związane.
Projekt skierowany był do uczniów szkół podstawowych i został oparty na mniej i bardziej znanych warszawskich legendach: o Warsie i Sawie, warszawskiej Syrence, Bazyliszku, Kamiennym Niedźwiedziu, Złotej Kaczce oraz o Trzech Pustelnikach. Trzy Bajarki zabrały widzów na wędrówkę po Warszawie, jaka już nie istnieje, trasą taką, jaką sami wybrali. Widzowie za każdym pokazem wpływali bowiem na scenariusz spektaklu, wybierając te baśnie, które chcieli zobaczyć w ciągu godziny na niego przeznaczonej. Interaktywna formuła spektaklu pozwalała widzom na czynny udział w każdej z opowiadanych historii, dzięki czemu odbiorcy mogli pełniej wejść w rozgrywającą się akcję, zaprezentować swoje pomysły i wiedzę, jak też lepiej zapamiętać pojawiające się tam miejsca i fakty dotyczące Warszawy.
Scenariusz spektaklu został opracowany w taki sposób, aby za każdym razem któreś legendy z mapy zostały nieopowiedziane, zachęcając widzów do samodzielnych poszukiwań tych historii. Po spektaklach następowała krótka sesja warsztatowa, podczas której uczestnicy mogli powtórzyć wiadomości pochodzące z usłyszanych legend, dowiedzieć się czegoś więcej o życiu w Warszawie przed wiekami, o jej herbie, popularnych niegdyś zawodach, staropolskim języku, itp. Na koniec warsztatów uczestnicy dostali również broszurki z zadaniami i zagadkami dotyczącymi Warszawy i legendami z nią związanymi, także i tymi, które nie zostały wybrane w trakcie spektaklu.
Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród szkolnych grup zorganizowanych, jak i wśród rodziców z dziećmi. Udział dzieci podczas spektaklu i warsztatów był bardzo żywiołowy, chętnie słuchały baśni, wchodziły w interakcje i dzieliły się swoja wiedzą z innymi.
Spektakl zaprezentowany został na przestrzeni października i listopada 2017 r. w następujących ośrodkach kultury:
- Bielański Ośrodek Kultury;
- Ośrodek Kultury Arsus;
- Centrum Promocji Kultury.
Projekt został terminowo zakończony i rozliczony.